IMPLANTY

Implant to sztuczny korzeń, który wprowadza sie w miejsce utraconego zęba.
Dzięki implantom możemy odtwarzać pojedyncze zęby, grupy zębów lub całe uzębienie.

Implanty wykonane są z tytanu. Tytan to jedyny pierwiastek w przyrodzie  posiadający zdolność osteointegracji, czyli trwałego zrostu z tkanką kostną, tzn.  w procesie zrastania się tytanu z kością zachodzą takie same procesy biologiczne  jak w przypadku zrastania się złamanej kości.

Zalety stosowania implantów stomatologicznych

  • Doskonałe rozwiązanie zarówno w przypadku pojedynczych, jak również przy większej ilości braków zębowych, zawsze komfortowe i estetyczne
  • Mocno i pewnie utrzymują protezy zębowe
  • Zapobiegają zanikowi kości.

Na czym dokładnie polega zabieg wszczepienia implantu?

Lekarz opracowuje całościowy plan leczenia na podstawie oczekiwań pacjenta, badania klinicznego, wyników badań dodatkowych oraz pomiarów kostnych. Po uzyskaniu i przeanalizowaniu danych, lekarz przedstawia pacjentowi informacje na temat możliwych w danym przypadku rozwiązań. Leczenie jest dwuetapowe, składa się z części chirurgicznej i protetycznej.

Wszczepianie implantów – część chirurgiczna

Jest to zabieg wykonywany standardowo w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje otwór w ściśle określonym miejscu w kości. Następnie w to miejsce wkręca implant, po czym przykrywa implant dziąsłem w celu zapewnienia lepszego gojenia. W zależności od liczby wszczepianych implantów zabieg trwa od pół do dwóch godzin. Okres zrastania się implantu z kością trwa od dwóch do sześciu miesięcy. Przykryty dziąsłem implant zrasta się bezboleśnie z kością i nie przeszkadza w codziennych czynnościach życiowych. Pacjent w czasie gojenia zostaje zaopatrzony w tymczasowe uzupełnienie protetyczne.
Po wygojeniu się implantu jego wierzch zostaje odkryty i zaopatrzony na kilkanaście dni w śrubę gojącą, która przedłuża implant do brzegu dziąsła. Kolejne wizyty będą przynosić upragniony efekt pełnego uśmiechu. Lekarz pobierze wycisk a technik protetyk wykona koronę, most lub protezę zatrzaskową, którą dentysta przymocuje do zrośniętych z kością implantów. W określonych sytuacjach klinicznych lekarz decyduje się na wprowadzenie implantu bezpośrednio po usunięciu zęba, co skraca czas leczenia i korzystnie wpływa na zachowanie tkanki kostnej i dziąsła wokół implantu. Nieodzownym elementem leczenia są wizyty kontrolne, w czasie których lekarz ma możliwość oceny efektów leczenia, pacjent zaś zgłoszenia swoich spostrzeżeń.

Wykonywanie uzupełnień opartych na implantach – część protetyczna

Rozwinięcie technologii implantologicznej otworzyło przed protetyką całkiem nowe i różnorodne możliwości terapeutyczne. Postępowanie protetyczne zależy od ilości brakujących zębów oraz rodzaju planowanego uzupełnienia:

  • Korony protetyczne,
  • Mosty uzupełniające częściowy brak uzębienia,
  • Mosty uzupełniające całkowity brak zębów,

W sprzyjających warunkach możliwe jest założenie prowizorycznej korony  bezpośrednio po zabiegu wprowadzenia implantu. Szczególnie ważne jest to w odcinku przednim jamy ustnej gdzie zależy nam na wysokiej estetyce. Każdorazowo decyzję o takim leczeniu podejmuje lekarz.

Kto może mieć wszczepione implanty?

Implanty można wszczepiać wszystkim ogólnie zdrowym osobom dorosłym, posiadającym odpowiednią ilość i jakość kości w miejscu planowanego umieszczenia wszczepu:

  • osoby dorosłe – warunkiem podjęcia takiego leczenia jest zakończenie rozwoju i całkowite ukształtowanie kości szczęk,
  • osoby ogólnie zdrowe – ogólny stan zdrowia ma istotny wpływ na powodzenie leczenia; przebyte lub obecne choroby ogólne takie jak: nieustabilizowana cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby krwi, osteoporoza, itp. mają negatywny wpływ na proces osteointegracji (wgajania implantu) i gojenie ran;
  • osoby posiadajże odpowiednią ilość i jakość kości – prawidłowa, zdrowa tkanka kostna stanowi podłoże dla wszczepu, od jej ilości i jakości zależy w dużej mierze powodzenie leczenia. Problemem są: zanik wyrostka zębodołowego i niewystarczające ilość miejsca wszczepu.

Nie są to problemy nie do rozwiązania – z pomocą przychodzą nam w takiej sytuacji nowoczesne metody chirurgii przedimplantacyjnej.